Knjiga raziskuje proces slovenske osamosvojitve s stališča svetovnega sistema in v dolgem trajanju. Avtor analizira, kako so se razvijala notranja protislovja v SFRJ in kako so na te procese vplivali zunanji dejavniki. Knjiga kombinira notranjo in zunanjo perspektivo, ob tem pa prikazuje zgodovinsko dogajanje hkrati z objektivnega teoretičnega stališča in iz subjektivnega gledišča vpletenih akterjev. Avtor je proučeval arhive v Ljubljani, Beogradu in Washingtonu. Intervjuval je glavne protagoniste tako v Sloveniji in Jugoslaviji kakor v evropski in svetovni politiki. Iz večletnega dela na terenu in v arhivih je nastala knjiga, ki prinaša številna nova dejstva in izvirne analize. Knjiga postavlja slovensko osamosvojitev na svetovno prizorišče in s tem v raziskovanje naše bližnje preteklosti vnaša novo razsežnost.
- Sindikalna konfederacija Glosa - ZASUK: "Kdaj bo že konec vaših osemdesetih", Časopis za kritiko znanosti, let. 51, št. 290, 2023, str. 96-104.
Janez Markeš: "Intelektualci bi morali razmisliti, kakšna bo podoba Slovenije čez pet let: Intervju s Carlosom Gonzalezom Villo", Sobotna priloga Dela, 13. 7. 2019, str. 4-6.
Janez Markeš, "Staviti moramo na novo demokratično debato: intervju s Tomažem Mastnakom", Sobotna priloga, 27. 10. 2018, str. 4-6.
Bernard Nežmah, "Carlos G. Villa: Nova država za nov svetovni red", Mladina, št. 35, 31. 8. 2018.
Recenzija Bukla: Nova država za nov svetovni red, Žiga Valetič, Bukla 142, 30. 5. 2018
Dr. Rastko Močnik: Razpad Jugoslavije in obnova kapitalizma v Sloveniji, predavanje, Trubarjeva hiša literature, 21. 6. 2018
Ksenja Tratnik, "Posnetki represije so v prid internacionalizaciji konflikta, ki je bila predtem neuspešna", rtvslo.si, 5. 10. 2017