Knjigo lahko uvrstimo med dela iz vrste latinskoameriških študij. Pisec najprej predstavi in interpretira genezo predstav, ki jih imamo o Latinski Ameriki, kjer se osredotoči na življenjske svetove njenih naseljencev, ki so jih prikrojili zavojevanje, osvoboditve in revolucije. S predstavitvijo in kritiko indigenizma, odmevnega znanstveno političnega gibanja iz prve polovice XX. stoletja, pokaže na posledice indigenizma za staroselce, obravnava znamenito pričevanje Rigoberte Menchú Tum in predstavi delovanje in omejitve t. i. "komisij za resnico".
V drugem delu se ukvarja z odporniškimi gibanji in posledicami vojaških kampanj, ki so z množičnimi poboji, mučenji in izginotji tlakovale pot obsežnim neoliberalnim projektom v regiji. V teh pogojih je nastalo panmajevsko staroselsko kmečko gibanje in skupine, ki so jih zasnovali svojci izginulih oseb (desaparecidos), s tem da interpretira njihove estetsko politične prakse in projekcije solidarnosti, ki bolečo izgubo spreminjajo v radostno uporništvo.
Knjiga odpira vprašanja o nasilju, solidarnosti, uporništvu, revolucionarnih praksah in o sodobnih družbenih gibanjih, ki spreminjajo podobo Latinske Amerike.
- A. P.: "Po prekinitvi Scholzevega govora na odprtju knjižnega sejma organizatorji v bran svobodi govora", Kultura, MMC RTV SLO, 21. 3. 2024.
- Dora Trček: "Portret: Gašper Kralj, pisatelj in prevajalec, ki mu pisanje pomeni dešifriranje sveta", Mladina, št. 41, 13. 10. 2023, str. 58-59.
- Andreja Kočar: "Raznoliki obraz Evrope", Kultura, TV SLO 1, 5. 9. 2023.
- M. K.: "Frankfurtski knjižni sejem bosta odprla Olaf Scholz in Nataša Pirc Musar, MMC RTV SLO, 5. 9. 2023.